Akumal to miejscowość znajdująca się na półwyspie Jukatan, zlokalizowana w stanie Quintana Roo i w gminie Tulum. Z uwagi na swój charakter, wygląd, usytuowanie i wszystko inne, uchodzi ona za atrakcyjną z punktu widzenia turysty – zwłaszcza tego, który oczekuje iście tropikalnego klimatu, wspaniałych plaż oraz bliskości świetnych atrakcji. Jeśli i Ty zamierzasz ją odwiedzić (lub się w niej zatrzymasz), musisz wiedzieć, jak dostać się do Akumal. O tym właśnie powiemy w tym wpisie.
Warto zwrócić uwagę: w naszym dzisiejszym poradniku jako przykład miejsca wyjściowego obierzemy sobie Cancun. Wszystkie nasze propozycje można jednak dopasować również do innych miejsc popularniejszych wśród turystów, do których możesz przylecieć z Polski (nie ma możliwości dostania się do Akumal bezpośrednio z naszego państwa).
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Akumal?
Akumal to pełne uroku miasteczko zlokalizowane w stanie Quintana Roo (jednym z trzech na Jukatanie), na południe od popularnego wśród turystów Cancun i dokładnie na zachód od równie znanej i chętnie wybieranej destynacji wakacyjnej – wyspy Cozumel. Bardziej dociekliwi dostrzegą, że miasto to znajduje się pomiędzy Playa del Carmen i Tulum, a przez to stanowi świetną bazę wypadową do tego, by zwiedzać praktycznie cały półwysep.
Miasto Akumal znajduje się na brzegu Morza Karaibskiego. To sprawia, że turystom gwarantuje stały dostęp do niego, a także jest jednym z najlepszych meksykańskich “plażowych miast”.
Jak dostać się do Akumal? – wszystkie opcje
Jeśli chcesz dostać się do miejscowości Akumal, tak naprawdę przed Tobą otwiera się wiele opcji. Do Ciebie należy wybór tej najlepszej. Powinieneś oprzeć go przede wszystkim na swoich indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach. Inne rozwiązanie wybierzesz podróżując z rodziną i licząc na jak największą wygodę, a inne – chcąc maksymalnie zaoszczędzić, nawet kosztem chodzenia na kompromisy pod kątem komfortu. Jakie są zatem Twoje możliwości?
Wypożyczenie samochodu
Praktycznie cały Jukatan możesz zwiedzać wynajętym przez siebie samochodem, a na terenie półwyspu prężnie działa kilka potężnych wypożyczalni. To opcja, którą docenisz nie tylko w momencie dostawania się do Akumal, ale i samego zwiedzania – tak tego miasteczka, jak i jego mniej lub bardziej odległych okolic. Oczywiście musisz zwrócić uwagę na to, że nie w każdej sytuacji samochód to dobra opcja. Jeżeli na przykład planujesz leżeć na Akumal Beach, popijać drinki i korzystać ze słońca, raczej powinieneś odpuścić to rozwiązanie. Jeżeli jednak Akumal jest Twoją bazą wypadową, na przykład do zwiedzania pobliskiego Tulum, ruin Chichen Iza, Valladolid i innych popularnych wśród turystów miejsc, możesz śmiało postawić właśnie na wypożyczenie.
Samochód możesz wypożyczyć jeszcze zanim wybierzesz się na Jukatan. Pomoże Ci w tym wyszukiwarka rentalcars.com. Załatwiając sprawę szybko, lepiej zorganizujesz swoje wakacje na Jukatanie. Samochód będzie na Ciebie czekał na lotnisku.
Transport publiczny
Jeżeli Twój budżet jest mocno okrojony, transport publiczny może być dla Ciebie świetną opcją. Z Cancun do Akumal dostaniesz się autobusami ADO. Pamiętaj jednak, że podróż nimi może Ci zająć nawet trzykrotnie więcej czasu niż własnym samochodem czy przy użyciu prywatnego przewoźnika. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci to, transport publiczny będzie tym najtańszym. Licz się z tym, że do Akumal nie ma bezpośredniego połączenia z Cancun. Najpierw więc będziesz musiał dotrzeć do Playa del Carmen właśnie busem, a później w jakiś sposób (na przykład przy użyciu małego colectivo) – do Akumal.
Prywatny transport
Z lotniska w Cancun (i praktycznie każdego innego) codziennie kursują również prywatne busy i samochody, prowadzone zwykle przez lokalsów doskonale znających język angielski. Stanowią one oczywiście nieco droższą formę transportu od tej publicznie dostępnej, niemniej jednak są zdecydowanie najpewniejsze, najszybsze i najwygodniejsze To opcja idealna dla osób podróżujących w kilkuosobowych grupach, które są w stanie złożyć się na przejazd. Co ważne, w ich przypadku sam decydujesz o czasie odjazdu – nie musisz więc czekać na to, by Twój autobus odjechał zgodnie z rozkładem jazdy. Tego typu transport to też możliwość dojechania pod same drzwi hotelu lub noclegu. Jeśli wieziesz ze sobą stosunkowo dużo bagaży, może mieć to dla Ciebie naprawdę spore znaczenie.
Taksówka
Skorzystanie z usług taksówkarskich jest kolejną z opcji, które stoją przed Tobą jeśli chcesz dostać się do Akumal na Jukatanie. Mimo że wydaje się ono rozwiązaniem bardzo wygodnym, tak naprawdę uchodzi za to najgorsze. Wynika to przede wszystkim z olbrzymich kosztów, niewspółmiernie wyższych nawet od najdroższego prywatnego transportu (który tutaj potrafi być naprawdę “luksusowy”). Jakby jednak tego było mało, taksówkarze na Jukatanie znani są z naciągania i oszukiwania. Mogą więc przekonywać Cię, że w pobliżu nie można wynająć żadnego samochodu, a autobusy już od dawna nie kursują. Dochodzi do tego jeszcze zawirowanie w kontekście cen. Jeśli już zdecydujesz się na ten środek lokomocji, ustal cenę z góry – tak, aby później nie zostać zaskoczonym.
Podsumowanie – jak dostać się do Akumal?
Miejscowość Akumal jest jedną z tych, które można nazwać zdecydowanie najatrakcyjniejszymi spośród wszystkich nastawionych na turystykę na Jukatanie. Piękna plaża, doskonałe hotele, cudowne widoki oraz doskonała lokalizacja czynią z niej fantastyczne miejsce wypadowe do zwiedzania całego półwyspu. Pamiętaj jednak, żeby zawczasu pomyśleć nie tylko o tym, co zjeść na Jukatanie czy co zabrać ze sobą na Jukatan, ale też jak dostać się w miejsce przeznaczenia. Dzięki temu – i naszym poradom z dzisiejszego wpisu – zaoszczędzisz mnóstwo czasu, pieniędzy oraz stresu. Będziesz mógł tym samym czerpać pełnię ze swojego pobytu na Jukatanie.
Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.