Internet na Jukatanie – co warto wiedzieć?

Tagi , , ,

Współcześnie dość ciężko jest sobie wyobrazić świat i życie bez dostępu do Internetu. Niestety, ale wyjazd poza granice naszego kraju zawsze oznacza problemy z nim związane. O ile polscy operatorzy telefoniczni na terenie Europy oferują dość korzystne pakiety usług roamingowych, w przypadku krajów spoza Starego Kontynentu sytuacja nie jest tak ciekawa. Jeśli wybierasz się na Jukatan, również musisz być przygotowany na to, że dostęp do sieci będziesz musiał sobie załatwić. Jak sprawić, by Internet na Jukatanie był dla Ciebie dostępny? Jakie masz opcje i dlaczego tak właściwie warto zająć się tym tak szybko, jak to tylko możliwe? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

W jaki sposób korzystać z Internetu na Jukatanie?

Jeśli chciałbyś korzystać z Internetu na Jukatanie, masz dwa sposoby właśnie na to. Możesz (a nawet powinieneś) korzystać z obu, w zależności od swojej aktualnej sytuacji, potrzeb, ale też po prostu stylu podróżowania. Pierwszą opcją jest korzystanie z darmowego Wi-Fi, które na Jukatanie znajdziesz w wielu miejscach. Już w czasie rezerwacji noclegu możesz zwrócić uwagę na to, czy na miejscu jest oferowany dostęp do sieci bezprzewodowej. Z uwagi na konkurencję na tym rynku, zazwyczaj tak jest. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie dowiedzieć się na ten temat jeszcze przed przylotem (na przykład przez prywatną wiadomość). Na tym polu bowiem zdarzają się nieścisłości. Darmowe Wi-Fi znajdziesz również w wielu miejscach publicznych – w szczególności w restauracjach oraz na niektórych atrakcjach. Nie powinieneś mieć też problemu z jego “złapaniem” w centrach większych miast.

Darmowe WiFi strzałka na plaży. Internet wszędzie koncepcja
Darmowe WiFi strzałka na plaży. Internet wszędzie koncepcja, licencja: shutterstock/By galitskaya

Drugą możliwością jest oczywiście kupienie meksykańskiej karty SIM z pakietem Internetu. Jest to rozwiązanie najpewniejsze, ale też szalenie wygodne. Twój Internet po prostu będzie działał – bez generowania dla Ciebie dodatkowego stresu. Odpowiednią kartę zakupisz w praktycznie dowolnej placówce handlowej. Zwróć szczególną uwagę na ilość dostępnych gigabajtów, ale też cenę. Niestety, zazwyczaj nie będziesz mógł liczyć na pomoc sprzedawcy – chyba że znasz hiszpański. Na półwyspie bowiem język angielski nie jest powszechnie znany i używany.

Warto wiedzieć: oczywiście polskie karty również będą działały na terenie Jukatanu. Musisz jednak pamiętać, że aktualnie żaden polski operator komórkowy nie oferuje tanich pakietów roamingu w Meksyku. Możesz więc mieć pewność, że zaledwie jedna rozmowa telefoniczna czy chwila w Internecie będą Cię kosztowały więcej niż pakiet meksykańskiego Internetu, który z powodzeniem będzie w stanie posłużyć Ci w czasie całej Twojej wyprawy.

Internet na Jukatanie – kiedy będziesz z niego korzystać?

Niezależnie od tego, czy na Jukatan wybierasz się z biurem podróży, czy też na własną rękę (tutaj znajdziesz nasze porównanie obu tych opcji), Internet tutaj będzie Ci wręcz niezbędny do życia. Jak się bowiem okazuje, praktycznie wszyscy lokalsi do porozumiewania się ze sobą (ale i z turystami) wykorzystują… WhatsApp. Internet na półwyspie jest istotny również dla osób, które chcą całkowicie odciąć się od świata zewnętrznego w czasie wakacji. Wszystko dlatego, że pozwoli Ci:

  • szybko zamówić taksówkę lub wynająć samochód,
  • da Ci możliwość zakupu biletu na atrakcje (a potem pokazania go już przy wchodzeniu na nią),
  • pozwoli Ci zarezerwować wycieczkę zorganizowaną,
  • doskonale sprawdzi się w sytuacjach awaryjnych i wszędzie tam, gdzie będziesz potrzebował dodatkowych informacji,
  • umożliwi przełamanie bariery językowej – pamiętaj, że na Jukatanie mało kto mówi po angielsku. Również w miejscach nastawionych na turystykę, po których wcale byś się tego nie spodziewał.

Oczywiście Twoje wymagania odnośnie połączenia z siecią powinny być umiarkowane. Internet na Jukatanie nie działa tak szybko, jak w Polsce (niezależnie od wyboru dostawcy), niemniej jednak jak najbardziej pozwala na jego wykorzystanie w sposób, którego masz prawo oczekiwać.

Podsumowanie

Posiadanie dostępu do działającego Internetu jest na Jukatanie szalenie istotne. Właśnie dlatego jeszcze przed wyruszeniem na ten półwysep, powinieneś dokładnie przemyśleć tę kwestię. Tak, aby móc się swobodnie poruszać i komunikować z wszystkimi na wyspie, a przy okazji nie przeznaczyć zbyt wiele budżetu właśnie na dostęp do sieci. Pamiętaj przy tym, że Internet jest jedną z tych formalności, które załatwisz dopiero na miejscu. Wiedząc jednak, jak to zrobić, Twój pobyt będzie przyjemniejszy, bo i pozbawiony jednego z czynników mogących generować stres.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Obserwacja rekinów wielorybich na Holbox, co warto wiedzieć?

Jakie są lotniska na Jukatanie? – praktyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz