Ile kosztują wakacje w Akumal? – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , , , ,

Jedną z pierwszych rzeczy, o których myśli się przy wybieraniu się na wakacje jest ich koszt. Każdy ma w końcu przeznaczony ściśle określony budżet, który jest w stanie przeznaczyć właśnie na ten wakacyjny czas. Kluczowe w związku z tym wydaje się jak najszybsze dowiedzenie się, ile mogą kosztować wakacje w konkretnym miejscu i na czym w ich trakcie będzie można oszczędzić, by wydać mniej, a jednocześnie świetnie spędzić czas. Dokładnie z taką sytuacją często mamy do czynienia w przypadku Akumal – popularnej wakacyjnej destynacji na Jukatanie. Ile kosztują wakacje na Akumal? Jak dużo wydasz na jedzenie, nocleg i atrakcje właśnie w tej miejscowości (i jej najbliższych okolicach)? Czytaj nasz dzisiejszy wpis, a wszystkiego się dowiesz.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Koszt lotów do Akumal z Polski

Podstawową rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacji w Akumal jest kwestia lotów, a zatem właściwego dotarcia do tej właśnie miejscowości. W tym przypadku musisz wiedzieć, że w Akumal nie ma lotniska. W skrócie oznacza to, że nie ma możliwości dotarcia tutaj bezpośrednio. Z Polski najczęściej najpierw udaje się do Cancun, skąd trzeba dostać się właśnie do Akumal. Jeśli chodzi o ceny lotów, te zależą od kilku czynników. Chodzi o punkt sezonu (mniej popularny będzie kosztował mniej), ale też o czas rezerwacji (im wcześniej tym lepiej) oraz to, czy zdecydujesz się od razu na bilet powrotny. W najbardziej optymalnym momencie możesz kupić bilet nawet za 2200 złotych w dwie strony. Jeśli zaś wybierzesz bardziej popularny okres, koszt biletów może sięgnąć nawet 3000 złotych. Zwłaszcza jeśli z rezerwacją będziesz czekał do ostatniej chwili.

Do kosztu lotu do Akumal z Polski musisz oczywiście doliczyć dotarcie na miejsce. W naszym innym poradniku opisaliśmy dokładnie, jak dostać się z lotniska w Cancun do Akumal.Jeśli więc chcesz poznać wszystkie sposoby na to, zachęcamy do zapoznania się z tym wpisem. Na transport z lotniska w miejsce docelowe musisz przygotować sobie co najmniej 100 złotych. Wiele tutaj zależy jednak od przewoźnika, z usług którego skorzystasz.

Ceny hoteli w Akumal

Akumal jest miejscowością, w której bez problemu znajdziesz nocleg na miarę Twoich możliwości finansowych. Opcji masz naprawdę wiele, przy czym bez wątpienia można powiedzieć, że miasteczko to należy do najtańszych spośród wszystkich na Jukatanie. Również w pełni sezonu turystycznego. Za noc w pokoju dla dwóch osób jesteś w stanie zapłacić nawet tak niewiele jak 150 złotych. Oczywiście pośród hoteli znajdziesz też te ekskluzywne, skierowane do bardziej wymagających klientów. Ich ceny zwykle zaczynają się od 1000 złotych za noc (zwłaszcza w towarzystwie oferty all-inclusive). Wiele do powiedzenia w kontekście ceny ma naturalnie lokalizacja hotelu, dostępność wygód na miejscu oraz czas, w którym decydujesz się na wynajem. W sumie rzecz biorąc jednak nie powinieneś mieć żadnego problemu z tym, by zmieścić się we własnym budżecie na tym polu. Niezależnie od tego, jak wysoki by on nie był.

Mexican food, many dishes of the mexican cuisine on dark background
Kilka przykładów typowo meksykańskiego jedzenia, licencja: shutterstock/By bit24

Ceny jedzenia w Akumal

Przebywając w Akumal, masz trzy możliwości związane ze spożywaniem posiłków. Możesz kupować półprodukty, by samodzielnie przygotowywać z nich jedzenie, albo też kupować gotowe jedzenie (do odgrzania, chociażby na patelni). Jesteś też w stanie stołować się w restauracjach, o których więcej powiemy za chwilę.

Jeśli chodzi o ceny jedzenia w tutejszych supermarketach, te raczej nie powinny Cię zaskoczyć. Większość produktów bowiem sprzedawana jest w cenach zbliżonych do tych znanych w Polsce. Biorąc pod uwagę najczęściej kupowane produkty, tak oto przedstawiają się ich ceny:

  • 10 sztuk jajek – około 7 złotych,
  • chleb średni (600 gramów) – 12 złotych,
  • banany – 4 złote / kilogram,
  • 15 tortilli – 3,70 zł,
  • 1,5l wody – 1,30 zł,
  • 5l wody – 6 zł,
  • 2l pepsi – 7,20 zł.

Musisz pamiętać jednak o tym, że niektóre produkty bywają tutaj absurdalnie drogie. Chcąc oszczędzić, musisz na przykład unikać wędliny na wagę (ceny zaczynają się na 80 złotych za kilogram – te pakowane kosztują niemal trzykrotnie mniej). Droga jest też cebula (9 zł za kilogram) i inne rzadziej spotykane w tym regionie warzywa.

Ceny w restauracjach w Akumal

Z uwagi na bycie miasteczkiem turystycznym, Akumal obfituje w różnego rodzaju restauracje, w którym możesz zjeść tak dania typowe dla kuchni meksykańskiej, jak i te bardziej upowszechnione w Europie. Ceny w restauracjach są niesamowicie zróżnicowane i zależne od rodzaju lokalu, na który się zdecydujesz. To sprawia, że jeśli masz bardzo ograniczony budżet, będziesz mógł celować w tańsze miejsca, które nie obfitują w fajerwerki tak w kontekście lokalizacji i widoków, jak i wyszukania potraw. Dysponując większą ilością środków, otworem będą stały przed Tobą bardziej wykwintne restauracje. Oba te rodzaje miejsc zdecydowanie zasługują na Twoją uwagę – zwłaszcza jeśli masz ochotę spróbować tego, co Akumal rzeczywiście ma do zaoferowania w kontekście kulinariów.

Za posiłek w lokalnych “fast-foodach” oraz prowadzonych przez lokalsów tradycyjnych lokalach, zwykle oferujących tacos oraz burrito, zapłacisz od 15 do 30 złotych. Jeśli będziesz chciał odwiedzić lepszą restaurację, musisz liczyć się z kosztem przekraczających 80 złotych za posiłek. Wiele w tym wszystkim zależy oczywiście od tego, co finalnie zamówisz.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zjeść w Akumal, zobacz wybrane przez nas najlepsze restauracje w Akumal. Być może nasze zestawienie zainspiruje Cię do ich odwiedzenia.

Ceny atrakcji w Akumal

Akumal jest niewielkim miasteczkiem, które jednak obfituje w ciekawe atrakcje. Co bardzo istotne z punktu widzenia turysty, wiele spośród nich jest całkowicie darmowe. To skłania do tego, by wykorzystywać swój budżet na podróże do położonych nieopodal większych miast i traktować Akumal (poniekąd) jako własną bazę wypadową. Akumal Beach, najpopularniejsza z tutejszych plaż, wszystkie murale (poczytaj więcej na temat street artu), a nawet świetna biblioteka Hekab Be Biblioteca de Akumal – to wszystko zobaczysz całkowicie nieodpłatnie. Oczywiście w mieście znajdziesz też kilka miejsc z płatnymi wejściówkami. Jednym z nich jest chociażby Akumal Monkey Sanctuary – za 2-godzinną wycieczkę po obiekcie (razem z przewodnikiem) zapłacisz 70 dolarów. Bilety dla dzieci (5-11) kosztują 50$. Najmłodsi (poniżej piątego roku życia) są w stanie 

Podsumowanie – ile kosztują wakacje w Akumal?

Wakacje w Akumal i, ogólniej, w Meksyku już dawno przestały być czymś niedostępnym dla przeciętnego turysty. Dziś tego typu wczasy mogą kosztować naprawdę niewiele. Wszystko tutaj jednak zależy od Twoich potrzeb, oczekiwań oraz gotowości na pewnego rodzaju kompromisy (zwłaszcza jeśli chcesz uczynić je nieco bardziej ekonomicznymi). Pamiętaj, by w pierwszej kolejności rozważyć, czy do Akumal wybrać się samodzielnie, czy z biurem podróży. To kwestia decydująca jeśli chodzi o to, ile finalnie na nie wydasz.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Akumal Monkey Sanctuary – zwiedzanie, atrakcje, bilety

TOP 5 najpiękniejszych plaż w Puerto Morelos i okolicach

Następny

Dodaj komentarz