Wybierając się na wakacje zagraniczne, z całą pewnością zastanawiasz się, jaki budżet będziesz musiał sobie na nie zarezerwować. Podobnie jest w przypadku Jukatanu, który jest jedną z najbardziej egzotycznych, a jednocześnie obcych dla wielu Polaków lokalizacji. Ile kosztują wakacje na Jukatanie? Na co wydasz tutaj najwięcej pieniędzy i jakich wydatków będziesz w stanie uniknąć? Czytaj nasz dzisiejszy wpis, a postaramy się Ci wszystko wyjaśnić.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Koszt lotów do Jukatanu z Polski
Jeśli chodzi o loty do Jukatanu z Polski, w ich przypadku masz naprawdę duży wybór. Cenowo wychodzą one naprawdę korzystnie – i to praktycznie niezależnie od tego, kiedy dokładnie zdecydujesz się na wylot. W większości przypadków możesz zmieścić się w kwocie 4000 złotych za przelot w obie strony. W przypadku niektórych lotów, cenę będziesz mógł zbić nawet do 3368 złotych. Wiele w tym wszystkim zależy od lotniska docelowego, ale też tego wyjściowego. W każdym przypadku będziesz musiał liczyć się z co najmniej jedną przesiadką i kilkunastogodzinnym lotem. Oczywiście cena lotu wzrośnie, jeśli zdecydujesz się na dodatkowy bagaż.
Ceny hoteli na Jukatanie
Nie ma co ukrywać, że Jukatan jest miejscem nastawionym na turystykę. To sprawia, że masz tutaj naprawdę ogromny wybór w kontekście hoteli, w których jesteś w stanie się zatrzymać. To z kolei prowadzi do rozmaitych opcji cenowych. Można śmiało powiedzieć, że bez problemu znajdziesz pokoje w cenie zamykającej się w 300 złotych za noc (dla dwojga dorosłych). Jeśli jednak będziesz chciał przebywać blisko centrum, ceny mogą być nieco większe. Dostęp do plaży bardzo często jest tutaj “w pakiecie” i miejsca zlokalizowane niedaleko niej są w przystępnej cenie.
Oczywiście w kontekście hoteli, zawsze możesz zapłacić więcej za nieco wyższy standard. W Cozumel na przykład za opcję all-inclusive i pokój na naprawdę wysokim poziomie zapłacisz około tysiąca złotych. Podobny pokój w Cancun to koszt około 1500 złotych. Wszystko tutaj zależy więc od Twojego budżetu i oczekiwania.
Ceny jedzenia na Jukatanie
Ceny jedzenia na Jukatanie nie stoją na najwyższym poziomie. Możesz się tutaj więc bez problemu najeść, nie wydając na to mnóstwa pieniędzy. Oczywiście w tym przypadku wiele również zależy od tego, na jaki lokal tak właściwie się zdecydujesz. Istnieją bowiem miejsca ekskluzywne, serwujące wykwintne kolacje, ale i prowadzone przez lokalsów lokale, które skupiają się na dobrym jedzeniu, a nie na jego otoczce. Przykładowo, za porządny obiad w Tahini Playa del Carmen (średnia półka) zapłacisz od 60 do 115 złotych, natomiast kolacja w bardziej wykwintnej restauracji La Vicenta Cancun będzie Cię kosztowała od 75 do 191 złotych.
Musisz pamiętać, że znacznie mniej zapłacisz stołując się w mniej popularnych lokalach serwujących lokalne jedzenie – zwłaszcza tych na wynos. Tutaj nie powinieneś przekroczyć ceny 40 złotych za porządny posiłek. Tak jak w każdym przypadku, wiele tutaj zależy od Twojego nastawienia, oczekiwań, wymagań i planów. Jedzenie na Jukatanie jest jednak tanie – tak w restauracjach, jak i w tutejszych sklepach / marketach. W tym ostatnim przypadku bardzo mocno przypominają one te polskie. Nie odczujesz więc znaczącej różnicy i nie wydasz tutaj przesadnie dużo pieniędzy właśnie na wyżywienie.
Ceny atrakcji na Jukatanie
Jeśli chodzi o ceny atrakcji na Jukatanie, tutaj naprawdę dużo zależy od tego, które konkretnie będziesz chciał odwiedzić i na jaki pakiet się zdecydujesz. Najtańszą opcją dla Ciebie może się okazać odwiedzenie Isla Mujeres. Wiele spośród atrakcji zlokalizowanych w tym miejscu jest w pełni darmowe, a w przypadku wielu wejściówka kosztuje maksymalnie kilkadziesiąt złotych (oczywiście wszystko przeliczane jest na meksykańskie pesos). Oczywiście znajdziesz tutaj również nieco droższe atrakcje. W przypadku El Garrafón Natural Reef Park na przykład najtańsza wejściówka będzie Cię kosztowała około 350 złotych. Trzeba jednak powiedzieć, że tego typu atrakcje zwykle są naprawdę warte tej ceny – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co oferują. Najczęściej można w nich spędzić praktycznie cały dzień.
Warto wiedzieć: w bardzo wielu miejscach na Jukatanie obiekty organizują czasowe promocje na bilety. Tak jest chociażby w przypadku Dolphin Discovery na Isla Mujeres. Zamiast więc jechać tam na ślepo z zamiarem zakupu biletu, dowiedz się w Internecie (na przykład na mediach społecznościowych), czy nie jest organizowana jakaś akcja promocyjna.
Pozostałe wydatki – ile kosztują wakacje na Jukatanie?
Choć to wszystkie z wyżej wspomnianych rzeczy stanowią absolutnie podstawowe wydatki w czasie pobytu na Jukatanie, musisz sobie zdawać sprawę z tego, że przebywając w tak atrakcyjnym miejscu, będziesz miał wiele innych okazji do tego, by wydać własne pieniądze. Z jakimi kosztami musisz się zatem liczyć? Chodzi tutaj przede wszystkim o:
- transport – pamiętaj, że po Jukatanie musisz w jakiś sposób podróżować. Najtaniej będzie transportem publicznym, a najdrożej – taksówką. Możesz również wypożyczyć rower lub skuter (czy to na Isla Mujeres, czy też na wyspie Cozumel), a nawet.. wózek golfowy. Koszt w tym przypadku będzie różny,
- artykuły codziennego użytku – jeśli nie zabierzesz ze sobą pewnych rzeczy na wakacje, przepłacisz za nie na miejscu. Chodzi przede wszystkim o kremy do opalania czy adaptery do gniazdek. Pełną listę tego, co warto zabrać na wakacje na Jukatanie opublikowaliśmy w tym miejscu,
- Internet – jest on czymś, bez czego ciężko sobie tutaj poradzić. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z roamingu, zapłacisz naprawdę krocie. Tego, jak załatwić sobie Internet na Jukatanie dowiesz się z naszego serwisu,
- sprzęt dodatkowy – odwiedzając Jukatan, możliwe, że będziesz musiał wypożyczyć sprzęt. W szczególności jeśli będziesz chciał pływać czy nurkować.
Oczywiście musisz pamiętać, że w czasie swojego pobytu na Jukatanie możesz sporo zaoszczędzić korzystając z odpowiednich opcji alternatywnych. Firm wypożyczających samochody jest na przykład bardzo wiele i skorzystanie z odpowiedniej pozwoli Ci zyskać naprawdę dużo. Podobnie ma się sprawa z jedzeniem, hotelami czy lotami. Jedyną rzeczą, której nie przeskoczysz są ceny atrakcji. Jeśli chcesz je odwiedzić, będziesz musiał opłacić bilet. Tutaj nie ma drogi alternatywnej i na skróty.
Podsumowanie
Wakacje na Jukatanie wcale nie muszą być dla Ciebie czymś wyjątkowo kosztownym. Wiele tutaj zależy przede wszystkim od Twojego podejścia, właściwego zaplanowania swojej podróży oraz przede wszystkim przemyślenia, na co warto wydać swoje pieniądze, a co lepiej byłoby omijać szerokim łukiem. Wiedząc to możesz – jeszcze z poziomu własnego domu – przewidzieć, ile kosztują wakacje na Jukatanie. To pozwoli Ci odpowiednio się do nich przygotować i uczynić je naprawdę udanymi i bezstresowymi – zwłaszcza z typowo finansowego punktu widzenia.
Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.