Gotowy plan wycieczki objazdowej po Jukatanie

Tagi , , , , , , , , , , ,

Jukatan jest półwyspem szalenie atrakcyjnym z turystycznego punktu widzenia. Praktycznie każdy zakątek w jego obrębie stanowi sporą atrakcję dla polskiego turysty i obfituje w miejsca do zobaczenia i sfotografowania, ale i aktywności do spróbowania. Tym ciężej jest początkowo zadecydować, które konkretnie miejsce wybrać jako destynację swoich wakacji. Jak się jednak okazuje – i jak udowodnimy w naszym dzisiejszym przewodniku – wcale nie trzeba obierać tylko jednego konkretnego miejsca przeznaczenia. Wycieczka objazdowa po Jukatanie jak najbardziej jest możliwa do zrealizowania. Wystarczy opracować jej odpowiedni plan i wiedzieć, co chce się zobaczyć w jej trakcie. My dziś przedstawimy Ci ten plan, zaznaczając jednocześnie, że to zaledwie nasza propozycja, którą możesz modyfikować i udoskonalać. Zależnie od własnych potrzeb, oczekiwań, wymagań i możliwości. Jak zatem może wyglądać Twoja wycieczka objazdowa po Jukatanie? Pomysł na nią przedstawiamy poniżej, skupiając się na każdym dniu z osobna.

Uwaga: jeśli chciałbyś skrócić swój pobyt do równo tygodnia, możesz zrezygnować z którejś z wysp, na które przeznaczyliśmy w tym planie po jednym dniu. Wyspy te możesz odwiedzić przy następnej wizycie na półwyspie Jukatan.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dzień 1 – pierwszy dzień w Cancun

Wybierając się z Polski na Jukatan, jako swoją pierwszą destynację wręcz musisz wybrać Cancun. To bowiem tutejsze lotnisko (obecnie jako jedyne) przyjmuje loty z Polski. Skoro zaś już tutaj będziesz, warto, abyś przeznaczył jeden dzień na zwiedzanie tak samego w sobie kurortu, jak i najważniejszych atrakcji znajdujących się w jego obrębie.

W Cancun znaleźć można całe mnóstwo atrakcji, które są godne odwiedzenia. Z pewnością będziesz chciał odwiedzić tutaj muzeum podwodne MUSA, ale też znakomitą strefę archeologiczną El Rey. Ta ostatnia jednak wymaga sporo czasu – również na dotarcie do niej. Pierwszy dzień to też odpowiedni moment na to, by odwiedzić tutejsze plaże, w tym na przykład Playa Delfines (tutaj poczytasz o tych najlepszych). Jeśli starczy Ci czasu, dobrą opcją będzie też odwiedzenie tutejszych targów

Pierwszego dnia polecamy już opuścić Cancun i skierować się na wyspę Isla Mujeres – zwłaszcza że istnieje możliwość, by zrobić to szybko i sprawnie. Najlepiej skorzystać przy tym z drogi wodnej. Ostatni prom na wyspę Isla Mujeres odpływa o 21:30. Polecamy jednak wybrać się na poprzedni – tak, aby mieć pewność dotarcia do Isla Mujeres, a jednocześnie podążania za swoim planem (między innymi tym związanym z noclegami). Nie jest on jednak jedyną opcją na dostanie się na wyspę. Więcej na temat innych możliwości pisaliśmy już wcześniej, we wpisie dotyczącym tego, jak dostać się na Isla Mujeres.

Dzień 2 – zwiedzanie Isla Mujeres

Isla Mujeres jest położoną nieopodal Cancun wyspą, która wręcz idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę. Najlepiej jest poświęcić jej niemal cały dzień – i najczęściej w jego trakcie będzie się w stanie zobaczyć wszystkie najciekawsze oferowane przez nią rzeczy. Na Isla Mujeres warto zobaczyć między innymi fantastyczny El Garrafón Natural Reef Park, ale też bardzo charakterystyczne Punta Sur w południowej części wyspy.

Oczywiście atrakcji na wyspie jest wiele więcej – sam możesz określić, których  z nich będziesz chciał doświadczyć. Polecamy zapoznać się z naszym planem dotyczącym jednodniowej wycieczki z Cancun na Isla Mujeres. Dzień drugi polecamy zakończyć również na Isla Mujeres (w swojej wcześniejszej noclegowni), by – najwcześniejszym promem (o 5:00) – wrócić do Cancun i kontynuować swoją wakacyjną podróż. 

Dzień 3 – podróż do Playa del Carmen

Trzeci dzień to okazja na to, by jak najszybciej wyruszyć na południe od Cancun, do atrakcyjnego Playa del Carmen. Odległość nie jest daleka, a my polecamy całą wycieczkę przebyć wynajętym samochodem. To opcja tak najszybsza, jak i po prostu najwygodniejsza. O tym, jak dostać się do Playa del Carmen z lotniska w Cancun pisaliśmy już u nas.

Jeśli chodzi o Playa del Carmen, do zwiedzenia tutaj masz kilka bardzo ciekawych i mocno charakterystycznych tak dla Meksyku, jak i samego w sobie Jukatanu miejsc. Koniecznie zajrzyj na jedną z najpopularniejszych uliczek handlowych w tym rejonie świata, 5ta Avenida. Polecamy też zlokalizowany nieopodal plaży Portal Maya, który wygląda fantastycznie – zwłaszcza przy wschodzie lub zachodzie słońca. Z pewnością starczy Ci też czasu na to, by zwiedzić tutejszą cenotę – Cenote Cristalino.

Jako że jeden dzień na zwiedzenie Playa del Carmen w czasie wycieczki objazdowej to dostatecznie dużo, polecamy zakończyć go wyprawą na wyspę Cozumel. Tam możesz spędzić noc i kolejny dzień. Z Playa del Carmen do Cozumel dostaniesz się chociażby promem – tutaj przedstawiamy nasz dokładniejszy opis wszystkich opcji transportowych.

Dzień 4 – Cozumel

Cozumel to z całą pewnością jedna z najatrakcyjniejszych wysp na Jukatanie i choć jej zwiedzanie ciężko jest zamknąć w jednym dniu, warto ją odwiedzić w czasie swojej wycieczki objazdowej. Poranek polecamy rozpocząć o wizyty w Parku Narodowym Arrecifes de Cozumel, która z całą pewnością będzie obfitowała w niesamowite przeżycia. Możesz przy tym sięgnąć po zorganizowaną wycieczkę, jeśli nie chcesz się zgubić i tracić czasu na samodzielne odkrywanie. W czasie swojej wizyty na wyspie warto odwiedzić tutejsze muzeum, które nie pochłania wiele czasu, a znajduje się w miejscu, do którego na pewno będzie Ci blisko. Koniecznie zajrzyj też do Faro Celerain Eco Park, który również jest miejscem fantastycznym i mocno instagramowym. Wieczorem możesz zaś spróbować jednej z najlepszych restauracji Cozumel. Jest to w końcu wyspa, która może zachwycić nie tylko Ciebie, ale i Twoje podniebienie.

Jeśli chcesz poznać więcej atrakcji wyspy Cozumel, polecamy zapoznać się z przygotowanym przez nas rankingiem, który przedstawia aż dziesięć tych najlepszych. Jako że kolejny dzień wycieczki będzie bardzo intensywny, polecamy powrócić do Playa del Carmen dnia czwartego. Jeśli jednak chcesz nocować w Cozumel, powróć do głównej części Jukatanu jak najwcześniej. Tak, aby starczyło Ci czasu na zwiedzenie aż dwóch ciekawych miasteczek. Każda obfituje w atrakcje i na pewno pochłonie Ci sporo czasu.

Dzień 5 – pobyt w Puerto Aventuras i Akumal

Udając się na południe od Playa del Carmen, naturalnie dotrzesz do miasteczka Puerto Aventuras, które jest niewielkie, ale również warte uwagi. Szczególnie polecamy odwiedzić tutejsze delfinarium, które uchodzi za najlepsze w tym regionie. Punktem, który musisz odwiedzić jest też CEDAM Museum. Oba te miejsca nie zajmą Ci wiele czasu, a będą dla Ciebie naprawdę wartościowe. Po śniadaniu i drugim śniadaniu w Puerto Aventuras (sprawdź najlepsze restauracje w tym mieście), będziesz mógł już wyruszyć dalej na południe, kierując się w stronę Akumal. Polecamy dotrzeć tutaj jeszcze przed południem, gdyż rzeczy do zrobienia jest całe mnóstwo.

Po pierwsze – zwierzęta. Akumal to najlepsze miejsce do tego, by je podziwiać i wejść z nimi w interakcję. Polecamy przyjrzeć się żółwiom w Akumal – samo to miasteczko wzięło od nich swoją nazwę. Jest ono też jednym z niewielu miejsc na świecie, w których możesz pływać z nimi i podziwiać je z perspektywy płytkiej wody. Przeżycia z tym związane są gwarantowane. Kolejnym z miejsc obowiązkowych na Twojej drodze objazdowej jest Akumal Monkey Sanctuary. Wbrew samej jego nazwie, nie znajdziesz tutaj wyłącznie małp (choć te na pewno są największą jego atrakcją), ale i mnóstwo innych zwierząt charakterystycznych dla tego regionu świata. Jako że to wszystko zajmie Ci sporą część dnia, jego resztę polecamy spędzić na spacerze po mieście. Street art jest tutaj naprawdę fantastyczną atrakcją.

Jeśli starczy Ci czasu, odwiedź tutejszą plażę. Na pewno zaś wieczorem udaj się do jednej z najlepszych restauracji – zwłaszcza że te tutaj wcale nie są drogie. Ten dzień możesz zakończyć noclegiem w Akumal (gdyż te, znów, nie należą do najdroższych), by nazajutrz wyruszyć do Tulum – ostatniego już przystanku na Twojej drodze w czasie tej wycieczki objazdowej.

Dzień 6 – zwiedzanie Tulum

Wycieczkę objazdową po Jukatanie polecamy zakończyć w Tulum, najlepiej w czasie dwudniowego pobytu. Jeden dzień bowiem to nieco za mało, by w pełni nacieszyć się wszystkimi tutejszymi atrakcjami. Gdy tylko tu przybędziesz i “zadomowisz się”, możesz odwiedzić Muzeum Mystika Immersive, które będzie dla Ciebie fantastycznym wstępem do jutrzejszego dnia, w którym zapoznasz się bliżej z tym, co mieli okazję przygotować setki lat temu Majowie. Pierwszy dzień to też doskonała okazja do tego, by odwiedzić Caleta Tankah. Jako że zwiedzanie obu tych atrakcji zabierze Ci zaledwie kilka godzin, do harmonogramu na dzień dzisiejszy polecamy wpleść również wizytę w fascynującym Sfer Ik, które również stanowi muzeum. Późne popołudnie polecamy spędzić w naprawdę imponującym Parque Nacional Tulum, który z powodzeniem zabierze Ci co najmniej kilka godzin.  Pamiętaj jednak, że zamyka się o godzinie szesnastej – i polecamy zwiedzić go właśnie tak, aby wyjść niedaleko godzin zamknięcia.

Po godzinie szesnastej warto udać się na plażę, by zaczerpnąć słońca i wreszcie odpocząć. Doskonałym wyborem będzie tutaj Playa Paraíso, uchodząca za najpiękniejsze tego typu miejsce w całym Tulum. Wieczór polecamy spędzić na pobycie w samym mieście. Zwiedzanie warto przeplatać z odwiedzaniem najlepszych restauracji, które z całą pewnością ukoronują cały dzień. Pozwolą też z uśmiechem przejść w ostatni punkt zwiedzania Tulum.

Dzień 7 – ruiny miasta Majów

Ostatni dzień aktywnego zwiedzania Jukatanu polecamy spędzić na zwiedzaniu ruin miasta Majów właśnie w Tulum (i nie tylko). To zdecydowanie jedna z najbardziej imponujących i charakterystycznych atrakcji Jukatanu, naszym zdaniem godna uwagi i poświęcenia jej połowy dnia. Zwłaszcza że w tym miejscu naprawdę jest co oglądać. Ruiny miasta Majów to między innymi Świątynia Fresków, Świątynia Zstępującego Boga, Dom Halacha Uinica, Dom Kolumn oraz El Castillo – fantastyczny zamek, który został pobudowany przez Majów. Same ruiny są naprawdę olbrzymie i przepełnione miejscami, które zasługują na uwagę i skłaniają do przemyśleń. Same ruiny warto zwiedzić poprzez skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem, dzięki któremu nie przegapisz niczego, co może być istotne. Pozwoli Ci on ponadto poznać historię każdego kolejnego znajdującego się tutaj miejsca.

Drugą część dnia, już po zwiedzeniu ruin w Tulum, polecamy przeznaczyć na fantastyczne Chichén Itzá. Znajduje się ono około 2 godzin drogi samochodem od samego Tulum. W drodze do niego przemierzysz jednak świetne okolice (będziesz mógł zatrzymać się w fantastycznym miasteczku Valladolid), dzięki czemu podróż będzie przyjemna i przepełniona pozytywnymi wrażeniami. Samo w sobie Chichén Itzá słynie z fantastycznej piramidy, którą musisz zobaczyć w czasie swojej wycieczki objazdowej. Polecamy więc do niego zajrzeć – nie tylko dla fenomenalnych zdjęć, ale i samego w sobie przeżycia.

Dzień 8 – powrót na lotnisko i wylot

Kończąc pobyt na Jukatanie w mieście Chichén Itzá, trzeba dostać się na lotnisko. Jeśli wynająłeś samochód, nie będziesz miał z tym problemów – wystarczy, że wrócisz do Valladolid (możliwe, że to właśnie tam nocowałeś – polecamy tam zarezerwować nocleg dnia siódmego), a tam obierzesz drogę numer 180D. Wracając na lotnisko w Cancun, jeśli tylko starczy Ci czasu, możesz zajrzeć do malowniczego Puerto Morelos, a w szczególności na jedną z najpiękniejszych tutejszych plaż. Wystarczy, że nieco zboczysz z głównej trasy. W Cancun zaś pamiętaj o konieczności zdania samochodu (jeśli takowy wypożyczyłeś). Jak zawsze, przyjedź na lotnisko odpowiednio wcześnie, by uniknąć późniejszego stresu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej po Jukatanie?

Jeśli wybierasz się w podróż objazdową po Jukatanie, musisz odpowiednio się do niej przygotować. Tak, aby mieć pewność, że wszystko w jej trakcie pójdzie po Twojej myśli. Podstawą jest odpowiednie spakowanie – w naszym serwisie pisaliśmy już, co zabrać na Jukatan. Zadbaj więc o takie podstawy, jak chociażby nakrycie głowy, krem przeciwsłoneczny czy odpowiednia listwa zasilająca z dostosowaną do tego regionu wtyczką. Choć praktycznie wszystko możesz kupić na miejscu, nie będzie to dla Ciebie nazbyt opłacalne. Przede wszystkim jednak pochłonie Ci sporo czasu – a tego nie będziesz miał zbyt wiele (jeśli oczywiście będziesz chciał przemierzyć wszystkie najważniejsze miejsca na półwyspie).

Już na etapie przygotowań zastanów się, jak zamierzasz przemierzać Jukatan w czasie swojej wycieczki objazdowej. Nasz powyższy plan zakłada możliwość stosunkowo szybkiego przemieszczania się. Do tego zaś polecamy wynająć samochód, który może towarzyszyć Ci w czasie Twojej całej podróży. To opcja wygodna, praktyczna, a przy okazji niedroga. Zaznaczamy jednak, że po Isla Mujeres będziesz mógł poruszać się skuterem lub rowerem, a nawet… wózkiem golfowym. Nie musisz więc zabierać tam samochodu. O tym, jak poruszać się po Jukatanie pisaliśmy już w naszym serwisie.

Podsumowanie

Wycieczka objazdowa po Jukatanie jest czymś, co poleca się “na pierwszy raz”. Dzięki niej jesteś w stanie poznać każde popularne wśród turystów miejsce, a jednocześnie rzucić okiem na największe atrakcje, jakie oferuje. To wszystko może w świetny sposób przygotować się do kolejnych wczasów . Już takich w konkretnym miejscu, wybranym na bazie własnych doświadczeń i upodobań. Pamiętaj, by w czasie wycieczki objazdowej zawsze dbać o nocleg i transport, a najlepiej zorganizować je już z poziomu Polski. To sprawi, że wszystko przebiegnie bezproblemowo, a Ty będziesz mógł cieszyć się wakacjami. Przyjemnymi, komfortowymi, a przede wszystkim szalenie atrakcyjnymi i różnorodnymi.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Czy w Puerto Aventuras jest drogo?

TOP 10 najlepszych hoteli All-Inclusive w Puerto Morelos

Następny

Dodaj komentarz