Faro Celerain Eco Park – zwiedzanie parku ekologicznego wyspy Cozumel

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Wybierając się na Jukatan, z całą pewnością nie chcesz jedynie leżeć na plaży i korzystać z wyśmienitej pogody. Bardzo możliwe, że planujesz też zapoznać się z tutejszą fauną i florą – dość nietypowymi, zwłaszcza przy porównaniu ich z tymi europejskimi. Doskonałą okazję do tego stwarza zlokalizowany w południowej części wyspy Cozumel Faro Celerain Eco Park. To właśnie informacje na jego temat zamierzamy przedstawić w dzisiejszym wpisie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Faro Celerain Eco Park

Punta Sur Eco Beach Park to miejsce magiczne i z całą pewnością nietypowe – nie tylko z uwagi na to, co można aktualnie w nim spotkać, ale co w przeszłości się tutaj znajdowało. Jako rezerwat, atrakcja ta jest czymś idealnym dla wielbicieli historii – w “surowym” jej wydaniu. Na miejscu znajdziesz wiele ocalałych ruin miast Majów, ale i nietkniętych przez człowieka kreacji autorstwa samej natury. Miejsce, w którym teraz znajduje się ten park było niegdyś częstym obiektem zainteresowania piratów oraz korsarzy. Zwiedzając je możesz z łatwością napotkać rzeczy, które wskazują na ich dawną obecność.

Faro Celerain Eco Park – zwiedzanie

Wycieczka do Faro Celerain Eco Park z powodzeniem może Ci zająć cały dzień – my polecamy właśnie tyle na nią przeznaczyć. Zwłaszcza że bardzo trudno jest tutaj nudzić się. W miejscu tym jesteś w stanie spotkać całe mnóstwo egzotycznych ptaków, krokodyli oraz żółwi morskich, wiele spośród których zobaczysz wyłącznie tutaj. Oczywiście nie są to jedyne atrakcje tego miejsca. Znajdziesz tutaj również aż dwie potężne latarnie morskie oraz liczne punkty obserwacyjne, z poziomu których będziesz mógł obserwować między innymi krokodyle w ich naturalnym środowisku (bez przeszkadzania im w czymkolwiek). Jeśli Cozumel odwiedzasz pomiędzy majem a październikiem, Colombia Lagoon może być świetnym miejscem dla Ciebie. Dokładnie wtedy bowiem wykluwają się tutaj żółwie morskie. Samo to miejsce jest też świetnym do tego, by zaznajomić dzieci z podwodnym życiem.

Wybrane atrakcje

Poza wspomnianymi, bardziej ogólnymi, atrakcjami, Faro Celerain Eco Park daje Ci dostęp do wielu innych ciekawych zakątków, ale też aktywności, które pozwolą Ci wykorzystać swój pobyt do maksimum i stworzyć niezapomniane wspomnienia. Warto wspomnieć tutaj między innymi o:

  • muzeum marynistycznym, które w świetny sposób przedstawia historię tej części wyspy Cozumel,
  • “Diablim Gardle”, które stanowi świetną jaskinię dla osób nurkujących, gwarantującą niezapomnianą przygodę (pamiętaj, że za wypożyczenie sprzętu do nurkowania będziesz musiał zapłacić),
  • Tequilerii – jeśli jesteś wielbicielem napojów alkoholowych, to miejsce może być dla Ciebie idealne,
  • świetnych restauracjach, które znajdują się między innymi na Playa Bahia Azul, Anemona de Mar, Tikin Xic oraz Playa del Cielo,
  • możliwości wybrania się na wyprawę w łodziach i kajakach – każda z nich to opcja dodatkowo płatna.

Oczywiście wszystko powyższe to zaledwie dodatek do podziwiania uroków natury, fauny i flory tego miejsca, będących największą jego atrakcją. Jeśli liczysz na spektakularne widoki, okazje do robienia fantastycznych zdjęć oraz po prostu możliwość spędzenia czasu w świetnej i spokojnej atmosferze, to miejsce stworzone z myślą o Tobie.

Gdzie znajduje się Faro Celerain Eco Park?

Jak sugeruje sama alternatywna nazwa parku (“punta sur” to po hiszpańsku “punkt południowy”), Faro Celerain Eco Park zlokalizowany jest w najbardziej wysuniętym na południe punkcie wyspy Cozumel. Jako że sam w sobie ma przeszło tysiąc hektarów wielkości, obejmuje olbrzymi obszar.

Dokładny adres parku to Autopista Km. 30 Sur Matamoros Norte-Centro-Sur, Guaycura, San Miguel de Cozumel, Q.R..

Warto pamiętać: choć Faro Celerain Eco Park nosi również nazwę Punta Sur Eco Beach Park, nie może być mylony z Punta Sur na Isla Mujeres. To dwa zupełnie inne miejsca na Jukatanie – nie tylko pod względem lokalizacji, ale i tego, co oferują.

Beautiful flamingos in crocodile lagoon Punta sur eco beach park Cozumel Mexico
Piękne flamingi na lagunie z krokodylami na terenie parku Punta Sur w Cozumel, licencja: shutterstock/By Yingna+Cai

Jak dojechać do parku?

Jeśli znajdujesz się na wyspie Cozumel, najmniej zobowiązującą opcją umożliwiającą Ci dostanie się do parku jest skorzystanie z taksówki. To zaledwie kilkunastominutowa przejażdżka (jeśli znajdujesz się maksymalnie na północy, może się ona przedłużyć), która jednak może Cię kosztować sporo. Zwłaszcza w porównaniu z innymi opcjami. Jeśli czytałeś już nasz poradnik dotyczący tego, jak poruszać się po wyspie Cozumel, z całą pewnością wiesz, że możesz tutaj wypożyczyć samochód, rower lub skuter. Wszystkie te rozwiązania są świetne – zwłaszcza że w okolicy będziesz mógł zostawić swój środek lokomocji. Jeśli zaś skorzystasz z usług bardziej doświadczonych wypożyczalni, oddasz go nieopodal, nie będąc zmuszonym do tego, by płacić za upływające godziny wypożyczenia.

Faro Celerain Eco Park – bilety

Park ekologiczny jest otwarty od poniedziałku do soboty (oraz tylko w niektóre niedziele) w godzinach 9:00 – 17:00. Sprzedawany jest tutaj tylko jeden rodzaj biletów wejściowych. Dorośli za jeden bilet zapłacą 19$ (około 75 złotych), dzieci od 4 do 12 lat – 13$ (około 50 złotych). Najmłodsi (do lat 3) będą mogli wejść na miejsce całkowicie za darmo (ale, oczywiście, tylko pod kuratelą rodzica). Warto przy tym mieć świadomość co do tego, że każda z aktywności dodatkowych wymaga tutaj dodatkowej opłaty. Restauracje nie serwują jedzenia w cenie biletu. Zapłacisz też za masaż (30$ za 20 minut), pływanie kajakiem (20$ za godzinę) czy wypożyczenie sprzętu do nurkowania (15$, jednorazowo). Oczywiście z każdej z tych atrakcji możesz, ale nie musisz skorzystać. Wiele zależy od Twoich planów związanych ze zwiedzaniem, ale też możliwości finansowych.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Kiedy jechać do Cancún?

Mercado 28 – Raj dla miłośników zakupów w Cancún

Następny

Dodaj komentarz