Co kupić na Jukatanie i jakie pamiątki przywieźć?

Tagi , , , , ,

Odwiedzając półwysep Jukatan z ruinami miast Majów, z całą pewnością nastawiasz się na niezapomniane przygody oraz zobaczenie miejsc niespotykanych nigdzie indziej. Pod oboma tymi względami z całą pewnością się nie zawiedziesz, a miejsce uchodzące za jedną z perełek Meksyku sprosta Twoim oczekiwaniom. Bez wątpienia jego cząstkę będziesz chciał zabrać ze sobą do domu. Które z pamiątek sprzedawanych na miejscu zasługują jednak na Twoją szczególną uwagę? Z którymi powinieneś wrócić do kraju? O tym, co kupić na Jukatanie powiemy właśnie dziś.

Przygotowaliśmy nasze zestawienie przedmiotów, które z całą pewnością stanowią wspaniałe i kojarzące się z tutejszą kulturą pamiątki. Czytaj dalej, a bardzo możliwe, że się nim zainspirujesz.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Rękodzieło

Rękodzieło to “pewniak” jeśli chodzi o pamiątki z Jukatanu. Zwłaszcza że tutaj znajdziesz go całe mnóstwo. Kapelusze, dzbanki, a nawet hamaki (o których za chwilę wspomnimy) to tylko niektóre z jego przykładów. Faktem jest, że każdy tego typu przedmiot tworzą osoby, które znają się na rzeczy i zazwyczaj produkują go na miejscu. To daje Ci pewność, że nie kupujesz podróbki z Chin, a rzecz, która rzeczywiście będzie mogła Ci się kojarzyć z tym miejscem.

Oczywiście w Jukatan będziesz mógł zakupić również wiele pamiątek kojarzących się z samym w sobie Meksykiem, a niekoniecznie tylko z tym półwyspem. Mowa tutaj między innymi o bardzo kolorowych przedmiotach folkowych z różnych części państwa. Doskonałym przykładem są pompony Tzotzil z Chiapas State, laleczki Lele z Queretaro State czy też porcelana Talavera.

2. Hamaki

Rozmawiając o najlepszych pamiątkach z Jukatanu, nie sposób jest nie wspomnieć o ręcznie przygotowywanych hamakach i choć mogłyby się one znaleźć w poprzednim akapicie, jak najbardziej zasługują na wyróżnienie i podkreślenie ich wartości. Hamaki w tym rejonie Meksyku wykorzystuje się na porządku dziennym, a wielu zamieszkujących go ludzi zastępuje nimi nawet swoje tradycyjne łóżka. Być może dla Ciebie ten pomysł nie byłby tak trafiony, jednak pamiątka tego typu może sprawdzić się również w Twoim domowym ogrodzie. Na przykład jako miejsce do ucinania sobie drzemki. Na Jukatanie z pewnością kupisz kolorowy, ale też naprawdę wytrzymały hamak, który też będzie jedną z najpraktyczniejszych rzeczy do zabrania ze sobą do Polski.

3. Ubrania

Jukatan to półwysep będący domem dla największej populacji potomków Majów w Meksyku. Nigdzie indziej więc nie spotkasz tylu kobiet noszących tradycyjne i ręcznie haftowane huipile – bardzo charakterystyczne, długie tuniki, które mocno przypominają polskie ludowe stroje. Zazwyczaj białe i wykańczane kwiatowymi ozdobami, są dostępne do kupienia na miejscu. Sprawdzą się również jako strój do turystycznych wycieczek – doskonale chronią przed tropikalnym słońcem.

Pod względem ubrań coś dla siebie znajdą również mężczyźni. Świetną pamiątkę dla nich mogą stanowić koszule guayabera, które stanowią część jednej z najstarszych tutejszych tradycji. Podobnie, jak wyżej wspomniane tuniki, również one są zaprojektowane w taki sposób, by chronić przed upałem i słońcem. Nosi się je wypuszczone ze spodni. Same w sobie są naprawdę eleganckie. Mogą się więc okazać pamiątką praktyczną i rzeczywiście noszoną. Również w Polsce.

4. Co kupić na Jukatanie? – lokalny miód

Jukatan jest znany nie tylko z ostrych przypraw (o nich – za chwilę), ale też z bardziej łagodnych doznań dla podniebienia. Jednym z nich jest świetny miód. Istnieje kilka rodzajów pszczół, które występują wyłącznie na tym półwyspie – tą najpopularniejszą jest nieposiadająca żądła pszczoła Melipona. Produkuje ona jeden z najbardziej unikalnych w smaków miodów. Ten jest niesamowicie uniwersalny – doceniany zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w medycynie. Z całą pewnością okaże się dla Ciebie świetną pamiątką.

Warto wiedzieć: jeśli chcesz przywieźć z Jukatanu alkohol, koniecznie spróbuj dostać likier Xtabentun. Powstaje on właśnie na bazie lokalnego miodu i jest produkowany już od ponad tysiąca lat. Niektórzy dodają go do kawy, a jeszcze inni piją go bezpośrednio z butelki (lub po dodaniu lodu). On również stanowi bardzo ciekawy pomysł na prezent.

5. Molinillo

Świetną, bo i praktyczną pamiątką z Jukatanu może być molinillo – tutejsza trzepaczka, którą ludzie stąd wykorzystują zwłaszcza do trzepania tutejszej czekolady celem zrobienia z niej ciepłych i zimnych napojów. Nadaje jej piankowej konsystencji. Kupując ją, nie będziesz oczywiście musiał wykorzystywać ją w towarzystwie wyłącznie tutejszych produktów. Kup ją ze zdobieniami, a z całą pewnością nada Twojej kuchni charakteru.

6. Kalendarze i ręcznie robione maski

Tak drewniane maski, jak i kalendarze Majów są bardzo charakterystycznymi i popularnymi pamiątkami z Jukatanu. Zdecydowanie najłatwiej je dostać na ogromnym targu w Chichen Itza. Co ważne, maski zazwyczaj produkowane są na miejscu. Jeśli nie brakuje ci cierpliwości, możesz poczekać na powstanie tej Twojej. Każda tego typu pamiątka jest przez to unikalna i posiada znacznie większą wartość sentymentalną. Kalendarze i maski można dostać również przy samych ruinach miast Majów. Musisz jednak zwrócić uwagę na spory rozstrzał cenowy – zwłaszcza jeśli Twoja podróż jest jedną z tych bardziej budżetowych.

7. Fantastyczne przyprawy – co kupić na Jukatanie?

Podobnie jak praktycznie cały Meksyk, Jukatan słynie ze świetnych przypraw, które z całą pewnością sprawdzą się doskonale w roli pamiątki. Zwłaszcza że bez problemu zabierzesz je na pokład samolotu – są kompaktowe, a przy okazji nie sprawiają problemów na lotnisku. Jukatan znany jest z ostrych, typowo meksykańskich dań. To tutaj rośnie papryczka chili i to z całą pewnością ona powinna stanowić obiekt Twojego największego zainteresowania. Oczywiście ludzie na wyspie znają i lubią również inne przyprawy. Lokalnym specjałem okazują się też liście hibiskusa (Jamaica), które również mogą stać się Twoją pamiątką.

Kupując przyprawy na targowiskach, masz największą pewność co do ich jakości. Najlepszym ich źródłem są właśnie lokalni dostawcy. Wtedy możesz liczyć nie tylko na świeżość i jakość, ale i wysoką aromatyczność kupowanych produktów. Przy odpowiednim wyborze sprzedawcy, te posłużą Ci naprawdę długimi miesiącami.

8. Bardziej typowe pamiątki

Oczywiście Jukatan to nie tylko lokalne przedmioty, które będą Ci się kojarzyły z tym miejscem, a które dostaniesz tylko tutaj. To także bardziej typowe pamiątki, które powstają z myślą o turystach z Europy i właśnie ich preferencjach pod względem suwenirów. Mowa tutaj o magnesach, specjalnych kulach, flagach oraz proporczykach i pinach. Możesz kupić niewielkie figurki przedstawiające świątynie Majów, ale też zaopatrzyć się w specjalne grawerowane narzędzia. Wybór pod tym względem masz ogromny. Produkowane na masową skalę pamiątki często będą bardziej ekonomiczną opcją dla osób posiadających albo niewielki budżet, albo też mało miejsca bagażowego.

Podsumowanie – co kupić na Jukatanie?

Jukatan to półwysep, który ostatnimi laty stał się niesamowicie popularny wśród turystów z Polski, a od znacznie dłuższego czasu jest ulubionym miejscem wakacyjnych wypadów ludzi z całego świata. Jako że on sam w dużej mierze bazuje na turystyce, po wczasach spędzonych w jego obrębie możesz wrócić z torbami pełnymi pamiątek. Jeśli celujesz w rzeczy charakterystyczne dla Meksyku i tego regionu, z całą pewnością się nie zawiedziesz. Czy to korzystając z naszych powyższych inspiracji (warto zawczasu wiedzieć, co kupić na Jukatanie), czy też kupując coś mniej typowego, ale dla Ciebie kojarzącego się z pobytem.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Ceny na Jukatanie i koszty życia

Wakacje na wyspie Holbox – hotele, zwiedzanie, plaże

Następny

Dodaj komentarz