Z miesiąca na miesiąc Jukatan staje się miejscem coraz chętniej wybieranym przez turystów jako destynacja ich wakacyjnej (i nie tylko!) podróży. Jeśli i Ty jesteś jedną z tych osób i planujesz wizytę właśnie na tym półwyspie, dobrze byłoby gdybyś dowiedział się wszystkiego na temat tego, jakie są ceny na Jukatanie. Tak, abyś mógł precyzyjnie określić konieczny do przygotowania budżet oraz oszacować, na ile będziesz sobie tu w stanie pozwolić. Wszelkie szczegóły w tym kontekście przedstawimy w naszym dzisiejszym wpisie.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jaka jest waluta na Jukatanie?
Podstawą jeśli chodzi o wszystko to, co związane jest z finansami na Jukatanie jest oczywiście waluta. Jako że Jukatan przynależy do Meksyku, walutą obowiązującą w jego obrębie jest meksykańskie peso. Jedno peso to około 24 grosze. Warto jednak wiedzieć, że w wielu miejscach nastawionych na turystykę można płacić również w dolarach. Niektórzy podróżnicy twierdzą, że udało im się “przetrwać” cały pobyt wyłącznie z dolarami w kieszeni. Dobrze też wiedzieć, że wiele hoteli i noclegowni pozwala na wykorzystanie euro. Tutaj jednak nie można mieć tak dużo pewności i liczyć na to, że ta waluta będzie jedyną, z której będzie się korzystało.
Ceny na Jukatanie – ile kosztują noclegi?
Noclegi na Jukatanie nie należą do najdroższych, przez co pobyt w tym właśnie miejscu może być świetnym pomysłem na ekonomiczną podróż. Wiele w kontekście ceny ma jednak do powiedzenia to, czy jesteś w stanie chodzić na kompromisy pod względem jakości i lokalizacji miejsca, w którym będziesz nocował. Opcji masz kilka, gdyż możesz postawić na:
- hotel – najczęstszy wybór turystów. W jego przypadku musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 329 złotych na dobę (za dwójkę dorosłych ludzi). Jeśli jednak nie oczekujesz kilku gwiazdek, znajdziesz coś w znacznie niższej cenie (nawet 199 złotych za noc),
- apartament wyższej jakości – apartamenty na wyłączność to opcje dla bardziej wymagających. Rozpiętość cen w ich przypadku jest bardzo duża, gdyż można znaleźć takowe w cenie nawet 300 złotych za noc, ale też aż 1300 złotych,
- pensjonat – pensjonaty są opcją dość lubianą – zwłaszcza przez osoby, które planują więcej zwiedzać niż siedzieć w pokoju. Ich cena to nawet 150 złotych za noc dla dwojga osób,
- domek wakacyjny – w jego przypadku ceny potrafią być wysokie. Za wysokiej jakości domek, zarządzany przez gospodarza prywatnego, zapłacisz około 500-600 złotych za noc. Jeśli jednak zdecydujesz się na pobyt poza sezonem, cena może spaść nawet trzykrotnie.
Na Jukatanie można z łatwością znaleźć nocleg, który wpisze się nawet w najbardziej napięty budżet. Zawsze jednak warto zarezerwować sobie w nim miejsce tak szybko, jak to tylko możliwe – koniecznie przed wyjazdem. Tylko wtedy można mieć pewność co do ostatecznych cen. Jest to jednak zależność spotykana wszędzie indziej na świecie – i tutaj więc nie powinna Cię zdziwić. Ceny na Jukatanie, przynajmniej jeśli chodzi o noclegi, nie należą do wygórowanych.
Jukatan – ceny jedzenia i ceny w restauracjach
Ceny marketowe artykułów spożywczych na Jukatanie z całą pewnością nie zwalą Cię z nóg, gdyż w wielu przypadkach przypominają te znane z polskich dyskontów. Oczywiście wszystko zależy tutaj od tego, gdzie będziesz kupował jedzenie oraz jakiej jakości produkty będą się stawały obiektami Twojego zainteresowania. Można przyjąć, że ceny najpopularniejszych produktów w sklepie wyglądają następująco:
- wędliny na wagę kosztują od 30 złotych do 80 złotych za kilogram (zależnie od tego, z jakiej półki produkty kupujesz); taniej kupisz wędliny paczkowane, które są dostępne w cenie nieprzekraczającej 18 złotych za kilogram,
- jeden bochenek chleba (około 600 gram) kosztuje mniej więcej 13 złotych,
- 10 sztuk jajek to wydatek rzędu 7 złotych,
- cebula jest tutaj droga – kosztuje około 9,20 złotych za kilogram,
- duża paczka chipsów kosztuje tutaj mniej więcej 10 złotych,
- 1,5 litra wody to koszt 1,30 złotych,
- mleko roślinne (1l) kosztuje tutaj aż 11 złotych,
- 2-litrowe Pepsi kosztować Cię będzie około 7 zł.
Oczywiście naturalnym jest, że w czasie swojego pobytu będziesz chciał skosztować tutejszej kuchni w restauracji z prawdziwego zdarzenia. Wcale nie będzie to oznaczało, że będziesz musiał wydać nad wyraz dużo. Ceny w lokalach czynnych w godzinach porannych i popołudniowych zaczynają się od 36 złotych i osiągają pułap 100 złotych za posiłek (oczywiście wiele zależy od wyboru konkretnego dania). Za jedzenie w restauracjach nastawionych na kolacje będzie nieznacznie droższe (około 140 złotych za posiłek). Zdecydowana większość restauracji serwuje tu dania meksykańskie, a wiele również te europejskie. Zasada jest przy tym prosta – w centrach większych miast (w tym między innymi na wyspie Cozumel) trzeba płacić nieco więcej.
Ceny na Jukatanie – ile kosztuje transport?
Najtańszą, a jednocześnie świetnie funkcjonującą opcją poruszania się po Jukatanie jest korzystanie z autobusów publicznych. Można na nich polegać, a one same są w stanie uatrakcyjnić pobyt na Jukatanie. Aby kupić bilet, trzeba odwiedzić najbliższą stację i skorzystać z odpowiedniego terminala. Bilet kosztuje około 15 złotych (3-4 dolary) za każde przebyte 100 kilometrów. Szukaj napisu ADO (Autobuses de Oriente) – możesz to zrobić już na lotnisku.
Znacznie droższą opcją z pewnością okaże się taksówka. Podobnie, jak we wszystkich miejscach turystycznych, również tutaj trzeba uważać na to, by nie zostać oszukanym. Za każde 5 km możesz zapłacić około 35 złotych. Im więcej przejedziesz, tym mniej wyjdzie za każdy kilometr.
Ile kosztuje wynajem auta na Jukatanie?
Dobrą opcją dla Ciebie może się okazać wynajem auta na Jukatanie. To na pewno największa oszczędność czasu, ale jednocześnie wygoda i swoboda podróżowania. W tym przypadku możesz zdać się na usługi bardzo wielu wypożyczalni samochodów. W większości przypadków za wypożyczenie zapłacisz około 105 złotych za pełną dobę. Co istotne, zdecydowana większość wypożyczalni nie będzie narzucała na Tobie limitu kilometrów.
Ile kosztuje paliwo na Jukatanie?
Jeśli zdecydujesz się na przemierzanie Jukatanu wypożyczonym samochodem, na pewno nie zmartwi Cię fakt, że ceny paliwa tutaj są niższe od tych znanych z Polski. Za litr zapłacisz średnio 5,77 złotego. Pamiętaj jednak, że to wartość uśredniona – dokładna cena zależy od czasu, w którym zdecydujesz się na wyjazd oraz aktualnej sytuacji na rynku paliw. Auta wypożyczane są zwykle zatankowane i takie powinny być zwracane.
Ile kosztuje wino na Jukatanie?
Wino jest jednym z tych artykułów, które w Meksyku – a zatem i na Jukatanie – cieszą się dużym uznaniem i są sprzedawane w wielu różnych miejscach. Dobre wino możesz kupić również w standardowym markecie – musisz jednak liczyć się z tym, że będziesz musiał samodzielnie ocenić, czy jest ono wysokiej jakości. Choć często wskazuje na to cena, ta nie zawsze jest odpowiednim wyznacznikiem. Butelkę najtańszego wina będziesz w stanie kupić już za 40 złotych. Jeśli jednak celujesz w coś lepszej jakości, możesz liczyć się z wydatkiem nawet dwukrotnie wyższym. Ceny wina w restauracjach są wyższe – przynajmniej w przeliczeniu na litr.
Ile kosztuje piwo na Jukatanie?
Na Jukatanie oczywiście nie dostaniesz wyłącznie wina, ale i wszelkie inne napoje alkoholowe. W przypadku piwa cena również uzależniona będzie od tego, gdzie się w nie zaopatrzysz. Tak oto kupując je w standardowym supermarkecie i mniejszym dyskoncie, zapłacisz około 20 złotych za sześciopak. Taką samą cenę może mieć jeden kufel piwa kupiony w barze lub restauracji. Tutaj również wszystko jest uzależnione od miejsca, które padło Twoim wyborem.
Ceny mieszkań na Jukatanie
Pod względem cen mieszkań, rozstrzał cenowy na Jukatanie jest naprawdę duży. Wszystko w tym przypadku zależy od dokładnej lokalizacji, ale też od standardu wykończenia. Za bardzo duże, 198-metrowe mieszkanie możesz zapłacić nawet dwa miliony złotych. Z drugiej jednak strony możesz zakupić niewielki (96 m2) dom na uboczu, płacąc za niego zaledwie 307 tysięcy złotych. Oczywiście obie te wartości nie mówią wszystkiego na temat rynku. Pamiętaj jednak, że w takim miejscu inwestycja w mieszkanie czy dom może być opłacalna. Najlepiej jednak kupować takowe przez pośredników – mimo ich prowizji, wszystko wtedy jest załatwiane w pełni legalnie i bezpiecznie.
Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.