Cenoty w okolicach Akumal – zwiedzanie, jak dojechać?

Tagi , , , , , , , , ,

Cenoty są zdecydowanie jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji całego Jukatanu. Szacuje się, że jest ich tutaj przeszło 10 tysięcy. Wiele spośród nich znajdziesz również w Akumal i jego okolicach. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się właśnie im, starając się zainspirować Cię do odwiedzenia tych najpiękniejszych. Które jednak wyróżniają 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym tak właściwie są cenoty?

Za cenoty uznaje się powstałe w sposób naturalny studnie krasowe, które zostały ukształtowane w czasie ostatniego zlodowacenia. Występują wyłącznie na półwyspie Jukatan, w związku z czym stanowią punkt obowiązkowy wakacji w tym właśnie miejscu. Cenoty rozsiane są praktycznie po całym półwyspie, niemniej jednak dużą ich część znaleźć można w atrakcyjnym mieście Akumal. Same cenoty są czymś, o co w tej części Meksyku dba się naprawdę bardzo. Wstęp do każdej jest płatny, a w wielu przypadkach jest możliwy wyłącznie w ramach zorganizowanych wycieczek. Warto zawczasu dowiedzieć się, kiedy takowe są organizowane (i czy rzeczywiście są czymś wymaganym). Musisz też pamiętać, że przy odwiedzaniu cenot obowiązują zasady – przede wszystkim te związane z dbaniem o naturę i jej “nienaruszalność”. Ich przestrzeganie jest kluczowym aspektem w kontekście tej części wycieczki.

Więcej na temat tego, co to są cenoty i jak powstają pisaliśmy już w naszym serwisie.

Warto pamiętać: zdecydowana większość cenot znajdujących się na półwyspie Jukatan, w tym również tych w Akumal, jest płatna. W niektórych zaś musisz liczyć się z tym, że zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem. O tym wszystkim dowiesz się na miejscu.

Najlepsze cenoty w okoliach Akumal

Akumal z całą pewnością można nazwać jednym z najatrakcyjniejszych miejsc jeżeli chodzi o zwiedzanie cenot. Znajdziesz ich tutaj naprawdę wiele, a każda z tych najpopularniejszych znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. To sprawia, że aby się do nich dostać, nie będziesz nawet musiał sięgać po transport publiczny (czy po prostu płatny). Poniżej przedstawiamy trzy cenoty, które stanowią absolutny must-visit właśnie przy zwiedzaniu tej miejscowości.

Cenote Puerta Maya

Jedna z najpiękniejszych cenot na całym Jukatanie zlokalizowana jest w bardzo wygodnym i łatwo dostępnym miejscu, przez co powinna stać się jednym z pierwszych miejsc, które odwiedzisz. Już samo w sobie wejście do niej potrafi zachwycić, natomiast piękna woda i bardzo ciekawe formacje skalne sprawiają, że to właśnie to miejsce jest jednym z najpopularniejszych wśród instagramerów. Nie jest to cenota nazbyt wymagająca, ani też bardzo rozległa. Sama w sobie jednak stanowi świetny punkt każdej wycieczki na Jukatan.

Dokładny adres cenoty: Entrando por la Avenida Gonzalo Guerrero Entrando por un camino de terracería 500 metros Después a la Derecha 300 Metros.

Cenote Ma’ax

Cenote Ma’ax to jedna z najpopularniejszych cenot, które znajdują się w niedalekiej odległości od centrum Akumal, ale jednocześnie na uboczu, z dala od tłumów turystów. To cenota, która może zachwycić Cię przede wszystkim rozległymi i naprawdę imponującymi formacjami skalnymi. Strukturą przypomina oczywiście jaskinię, z krystalicznie czystą wodą, w której odbija się całe otoczenie. To kolejny obiekt, który musisz odwiedzić podczas swojego pobytu w miasteczku.

Wycieczki po tej cenocie bardzo często sprzedawane są w pakiecie ze zwiedzaniem Akumal Monkey Sanctuary, które znajduje się w bardzo niedalekiej odległości. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji do niego zawitać, z całą pewnością powinieneś to rozważyć.

Dokładny adres cenoty: Camino a Uxuxubi S/N Predio Santa Pilar.

Yal-ku Cenote

W północnej części Akumal, w miejscu znanym jako Yal-ku znajduje się najprawdopodobniej jedna z najpiękniejszych cenot na całym półwyspie Jukatan. Już same jej okolice mogą Cię zachwycić – w końcu w tym miejscu znajduje się też szalenie popularna i malownicza laguna, stanowiąca prawdziwy raj dla osób lubujących się w dzikiej naturze i tropikalnym klimacie. Sama cenota jest świetnie zachowana i stanowi świetną atrakcję dla ludzi poszukujących prawdziwych cudów natury.

Dokładny adres cenoty: Calle Acceso Etapa H Lote 5 Akumal Norte.

Cenote dos Ojos

Kolejną z zachwycających cenot w okolicahc Akumal – tym razem na południe od centrum miasta, wzdłuż głównej ulicy – jest znajdujące się w miasteczku Jacinto Pat Dos Ojos. To cenota, która z całą pewnością zachwyci Cię – przede wszystkim przepiękną wodą, ale też dużą przestrzenią i „otwartością” – mimo otoczenia przepięknych, pokrytych mchem formacji skalnych. To cenota, która stwarza wiele sposobności do fotografowania i bez wątpienia jest czymś, co warto odwiedzić.

Dokładny adres cenoty: Jacinto Pat.

Podsumowanie

Cenoty są czymś, co w czasie własnych wakacji na Jukatanie wręcz trzeba odwiedzić. Jesli chcesz zobaczyć te naprawdę piękne, świetnie zlokalizowane i idealnie spisujące się jako tło (lub główny obiekt) zdjęć, te w Akumal z całą pewnością sprostają Twoim oczekiwaniom. Choć jest ich tutaj wiele, my polecamy spojrzeć na te, o których wspomnieliśmy wyżej. Jesteśmy pewni, że zagwarantują one przeżycia na najwyższym możliwym poziomie. Musisz przy tym zwrócić uwagę na fakt, że przed wejściem do każdej z nich znajdziesz sklepik, w którym kupisz pamiątki z Jukatanu. Polecamy połączyć więc przyjemne z pożytecznym i skorzystać z tej opcji – o ile oczywiście w Twoim planie podróży nie znajduje się wizyta na 5-ta Avenida lub innym okolicznym targowisku.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Najbardziej Instagramowe miejsca w Akumal – sprawdź!

Snorkeling i nurkowanie Akumal – najlepsze miejsca

Następny

Dodaj komentarz